banner_respecs.jpg

 Královské ocenění pro speciální síly

   Dne 15. března 2016 ředitel Speciálních sil AČR plk. gšt. Ing. Karel Řehka se zúčastnil na základě osobního pozvání nizozemské ministryně obrany Jeanine Hennis-Plasschaert udělení nejstaršího a nejvýznamnějšího královského vyznamenaní „Vojenského rytířského řádu William za statečnost“ Speciálním sílám Nizozemska. Rytířský řád udělil a osobně vzdal poctu bojovému praporu „Nederlandse Special Forces-eenheid van het Commando Landstrijdkrachten“ král Vilém Alexandr Nizozemský.

   „Vojenský rytířský řád William za statečnost“ je ojedinělé ocenění, které bylo naposledy uděleno bojové jednotce za činnost ve druhé světové válce. Teprve po sedmdesáti letech se touto poctou mohou pyšnit i Nizozemské speciální síly za svoje operační nasazení v Afghánistánu.

   Velitel jednotky plukovník Jelte Green po převzetí řádu mimo jiné poděkoval i koaličním partnerům z komunity speciálních sil, kteří se podíleli a podílejí společně s jeho jednotkou na bojových operacích. Pozváním ředitele Speciálních sil AČR plk. gšt. Ing. Karla Řehky k účasti na uzavřené ceremonii v královském paláci v Haagu za účasti královské rodiny, vlády a nejvyšších vojenských představitelů Nizozemska se pomyslně dostalo i ocenění Speciálním silám AČR.(15.03.2016)

 

Připomínky a náměty: webmaster@respecs.cz